Dr. Toró László TALENTUM verseny 2024-2025
Versenyleírás
Versenyszabályzat
A DÖNTŐ versenyszabályzata
Versenyleírás
Mi a verseny témája és a versenyző feladata ?
Fizika, kémia, biológia vagy számítógépes programozás tudományágak közül, szabadon választott két tantárgy feladatlapjainak megoldásait kell határidőre a verseny honlapjára feltölteni.
Kik vehetnek részt benne?
IX-XII. osztályos tanulók.
Miért éri meg részt venni a versenyen?
• Érdekes, de ugyanakkor az iskolában tanultak alapján megoldható feladatokon törheted a fejed;
• összemérheted tudásod a Kárpát-medence különböző régióiban tanuló veled egykorú magyar diákok tudásával;
• a feladatmegoldás rugalmas: az online felületén bármikor megszakítható és később folytatható;
• ha bejutsz a döntőbe megismerkedhetsz számos, hozzád hasonló érdeklődési körű diákkal és különböző díjakat/jutalmakat nyerhetsz.
Mit kell tenned?
• Regisztrálnod kell a moodle.bartok.ro honlapon egy egyszerű űrlap kitöltésével;
• meg kell oldanod határidőre az általad kiválasztott két tantárgy feladatait.
Mi szükséges még a résztvételhez?
Számítógép és internet-hozzáférés.
Amire jó figyelni
– a verseny egyéni, csoportos jelentkezést/megoldást nem tudunk elfogadni
– a verseny honlapjai:
http://moodle.bartok.ro – itt zajlik a verseny és tartalmazza a legfontosabb versennyel kapcsolatos információkat
http://e-tanulas.bartok.ro/ – egyéb hasznos információkat tartalmaz a versenyről (előző évi versenyek döntős feladatai, képek, stb.)
Regisztráció:
– a regisztrációs lapot pontos adatokkal és ékezetekkel töltsük ki
– a regisztrációnál mindenki érvényes e-mail címet adjon meg, mert ezen keresztül tud kommunikálni a szervezőcsapat szükség esetén a versenyzővel
– a versenyző iskolájának teljes, pontos nevét kérjük megadni (pl. Bartók Béla Elméleti Líceum)
Versenyszabályzat
1. Az egyéni versenyben minden felhasználónak saját felhasználói fiókkal (loginnal) kell rendelkezni a http://moodle.bartok.ro versenyplatformon. Érvényesek az eddig létrehozott felhasználói fiókok, csak az új versenyzőknek kell regisztrálni.
2. Regisztrálni 2024. november 4-től lehet az első forduló végéig a http://moodle.bartok.ro versenyplatformon vagy a http://e-tanulas.bartok.ro weboldalról . A regisztrációhoz érvényes e-mail cím szükséges. Erre a címre küldi a versenybizottság a versenyzőnek szánt üzeneteket.
3. Csak a versenyplatformon keresztül beküldött megoldásokat tudjuk elfogadni.
4. A feladatlapok csak az adott versenyforduló megkezdési dátuma után válnak elérhetővé. A regisztrált felhasználók belépnek a saját felhasználói fiókjukba, majd belépnek az osztálynak megfelelő kurzusba az iskola felé kommunikált jelszóval.
5. A versenyfelület minden forduló utolsó napján éjjel 23.59 órakor zárul. Ezt követően nem áll módunkban megoldásokat elfogadni.
6. Az online fordulók ideje alatt a feladatlapok kidolgozása bármikor megszakítható/ folytatható/módosítható. A weblap mindig az utolsó variánst veszi figyelembe.
7. Bármilyen technikai probléma merül fel, kérjük jelezni a talentumverseny@gapps.bartok.ro e-mail címen. Egyéni technikai problémák figyelembe vételéről a versenyszervező bizottság dönt. Komolyabb technikai gondok esetén a versenyszervező bizottság elrendelheti a forduló meghosszabbítását.
8. Az első online fordulóra 2024. november 15. – december 6. között kerül sor. 100 pontot kell elérni a következő fordulóhoz. A második online forduló 2025. január 8–24. között zajlik.
9. Minden online fordulón négy feladatlapot töltünk fel (biológia, fizika, kémia, informatika), amely a kötelező tananyagra és tudománytörténeti kérdésekre alapszik. A feladatok elméleti és gyakorlati kérdéseket tartalmaznak, különböző nehézségi szinttel.
10. A résztvevőknek minden online fordulón legalább két tantárgy feladatlapját kell megoldaniuk. Abban az esetben, ha a versenyző több feladatlapot küldött be egy online fordulón, a két legmagasabb pontszámot vesszük figyelembe.
11. Egy feladatlap maximum 100 ponttal értékelhető. Minden feladatlap pontozása 10 ponttól kezdődik (hivatalból).
12. A verseny tématerületei osztályok és tantárgyak szerinti bontásban elérhetők a verseny honlapján és http://talentum.bartok.ro internetes felületen.
13. Amennyiben a feladatlapok tudománytörténeti kérdéseket is tartalmaznak, ezek megválaszolásához a versenyzők interneten elérhető könyvészetet kapnak, amelyet közzéteszünk a tématerületeket is tartalmazó webhelyen. A megadott könyvészet csak irányadó jellegű, ezen felül bármely más dokumentációs anyag felhasználható, a forrás feltüntetésével.
14. Fontos, hogy a versenyző által feltöltött beszkennelt/fotózott képek tiszták és olvashatóak legyenek, illetve a forduló zárása előtt ajánlott leellenőrizni, hogy minden megoldás és feltöltendő állomány felkerült a versenyfelületre.
15. Mivel a verseny egyéni, kerüljük el a feladatlapok csoportos megoldását. Az egymással megegyező megoldások a versenybizottság döntése alapján lepontozhatók, vagy súlyosabb esetben az érintett diákok kizárhatók a versenyből.
16. Az eredményhirdetés dátuma 2025. február 13. A második fordulóban legalább 130 pontot elérő versenyzők közül az első 40 legmagasabb pontszámmal rendelkező diák és szaktanára kapnak meghívót a döntőre. Egy intézmény évfolyamonként legfeljebb 3 diákkal vehet részt a döntőn. Hasonlóan magas pontszám esetén a szervezők több diákot is meghívhatnak. Ezen felül, a verseny döntőjére meghívást kaphatnak a regisztrált intézmények legmagasabb pontszámot elérő diákjai (intézményenként egy diák).
17. A döntőre 2024. március 7–9. között kerül sor a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban.
18. A döntőn résztvevő diákok két tantárgyból versenyeznek. Abban az esetben, ha a diák az online fordulókon több mint két tantárgy feladatlapjait megoldotta, az eredményhirdetést követően, megválaszthatja azt a két tantárgyat, amelyből versenyezni fog a döntőben, tehát nem kötelező a két legmagasabb pontszámú tantárgyból versenyeznie.
19. Minden résztvevő iskola tanára javasolhat feladatokat az országos döntőre, 2025. január 31-ig. A javaslatokat a talentumverseny@gapps.bartok.ro e-mail címre kérjük beküldeni.
A DÖNTŐ versenyszabályzata
1. A döntő időtartama 3 óra.
2. Minden versenyző két tételsort kap a jelentkezéskor bejelölt tantárgyakat figyelembe véve.
3. A verseny ideje alatt tilos a telefon használata. A telefonokat a saját táskában/csomagban a fogason, vagy az arra kijelölt padra kell tenni.
4. A számítástechnika feladatsort a számítógép segítségével lehet megoldani.
5. A tételek kézhezvétele után 15 percig írásban kérdést lehet megfogalmazni a tételekkel kapcsolatban. A válaszokat, indokolt esetben a szaktanárok közlik minden résztvevővel.
6. A tételek megoldásához számológép, periódusos rendszer (ha a tétel ezt kéri), ceruza, vonalzó használható.
7. A dolgozatokat kék írószerrel kell megírni.
8. Az elhibázott részt egy vízszintes vonallal kell áthúzni.
9. A dolgozat kidolgozásakor a feladatok megoldási sorrendjét a versenyző dönti el.
10. Sok sikert!