Bartók Béla Elméleti Líceum

Mit érdemes tudni a Lépésről lépésre alternatív oktatási programról?

Minden napra egy kérdés az iskoláról ✨
📌Kérdés: Mit érdemes tudni a Lépésről lépésre alternatív oktatási programról? 👇
Válasz: A tananyag ugyanaz, mint a hagyományos osztályban, de az oktatási folyamat szervezésében és az alkalmazott módszerekben különbségeket találunk.
Sajátosságai: megváltozott pedagógus szerep, segítő tanulói környezet, korszerű tanulásszervezési eljárások, szöveges értékelés, szoros és folyamatos kapcsolat a szülőkkel.
Megváltozott pedagógus szerep: az osztályokban két pedagógus tanít, a tanító elsődlegesen segítő, másodsorban oktató, egyéni sajátosságokra, képességekre épít, díjazza az új ötleteket, elképzeléseket, figyelembe veszi a tanulók közötti egyéni különbségeket, választási, döntési lehetőségeket biztosít.
A segítő tanulói környezet jellemzői: a diákok tevékenységközpontokban dolgoznak, alacsony polcrendszerek a megfelelő taneszközökkel ellátva, padlószőnyeg, mesepárna, rituálék: reggeli kihívás, beszélgetőkör, reggeli üzenet, naptár, napszámoló, újdonságok, mesélő szék, saját szabályok, rugalmas időkeret, gyermekmunkák kifüggesztése a falakon
Korszerű tanulási-szervezési eljárások: a gyermekek érdeklődésére alapuló progjektek, kooperatív tanulási tevékenységek, differenciálás.
Otthonos iskolai forma: könnyebb óvoda-iskola átmenet, a tanítási órák eloszlása (délelőtt, délután), egyenlőbb terhelés, hasznos szabadidő kitöltés, változatos tevékenységek, két pedagógus összhangolt munkája.
Értékelés: folyamatos, pozitív hangvételű, egyénre szabott, nem összehasonlító. A tanulót egyénileg, csoportosan, óra végén, nap végén, rendezvények után értékelik és az év végén a kompetenciák szintjét értékelik minden tantárgy esetében.
Szoros és folyamatos kapcsolatot ápolnak a szülői közösséggel. Számítanak a szülők partnerségére.

Accessibility Toolbar