Bartók Béla Elméleti Líceum

Bartók Béla Elméleti Líceum

Temesvár

18. kérdés: Milyen pályaorientációs programon vesznek részt a diákok?

 
A bartókos diákok több pályaorientációs programon vesznek részt. Az iskolapszichológus minden végzős (nyolcadikos és tizenkettedikes) osztályban csoportos pályaválasztási tanácsadást tart, amely során a diákok önismeretben gazdagodnak és megrajzolják pályatervüket. A csoportos pályaválasztási tanácsadás igény és helyzet szerint kiscsoportos vagy egyéni tanácsadással egészülhet ki. A pályaválasztás ugyanakkor a választható tantárgyak sorában is megtalálható, gyakran választják is ezt a lehetőséget a tizenegyedikes diákok. Az elmúlt időszakban a TwinS Határon átnyúló képzési központok projekt keretében minden középiskolás diákunk pályaorientációs hétvégén is részt vehetett.
Az önismereti jellegű programok mellett olyan rendezvényeket szervezünk, amelyek a diákok pályaismeretét, továbbtanulási lehetőségeit mutatják be. Az elemi osztályok rendszeresen szerveznek munkahelyi látogatásokat. Évente megszervezésre kerül a Mesterségem címere program, amely a VII-VIII. osztályosoknak szól és amely során meghívott szakemberek mutatják be szakmáikat. Az élő könyvtár módszerrel, forgószínpadszerűen szervezett interaktív program során egy-egy diák tíz-tizenkét szakmával ismerkedhet közvetlenül. A VIII. osztályosok számára szervezett BARTÓKoló – A lehetőségek börzéje program során a különböző profilú osztályok nagykövetei bemutatják a leendő mozaik osztályokat, a DÖK csapat, a Juventus-szerkesztők, a néptáncosok, a társasági táncosok, a focicsapattagok, a barantások, a Bartók Diákszínpad képviselői, a rákóczisok pedig mindazokat a programokat, szakköröket, csoportokat, amelyekbe a licisek bekapcsolódhatnak.
A középiskolások számára egyetemlátogatásokat, meghívottak által tartott szakmabemutatókat szervezünk és a lehetőségek szerint egyénre szabott Job Sadow Day típusú programokat is kezdeményezünk, hogy a diákok közvetlenül is belelássanak annak a munkának sajátosságaiba, amelyek érdeklik. Ezúton is köszönjük a szülői közösség és a volt diákok segítségét, akik nélkül ezek a programok jóval szegényebbek volnának.
Az önismeret fejlesztése, a jó pályaválasztás megkönnyíti a diákok alkalmazkodását a későbbi helyzetekhez.